Od začetka COVID-19 pandemije novim korona virusom koji je SZO-a nazvala SARS-CoV-2 promišlja se o prevenciji i kontroli infekcije među trudnicama kao i o potencijalnom riziku vertikalne transmisije. Nažalost, nedostaje nam iskustvo u razvijanju preventivne i kliničke strategije u postupanju s trudnicama. Rad s trudnicama bazira se na dosadašnjim spoznajama o rizicima u trudnoći i perinatalnom ishodu trudnica oboljelih od SARS-a (Severe Acute Respiratory Syndrome, engl.). Prema dostupnim podacima, SARS u trudnoći je povezan s visokim rizikom od maternalnih i neonatalnih komplikacija, poput: spontanog pobačaja, prijevremenog porođaja, zastoja u rastu ploda, ranih i kasnih komplikacija prematuriteta (potreba za strojnom ventilacijom i smještaj u jedinicu intenzivnog neonatološkog liječenja, diseminirana intravaskularna koagulopatija, renalna insuficijencija, itd.).
Iako je u recentnom istraživanju Chena i suradnika objavljenom u Lancetu (Chen H, Guo J, Wang C, et al. Lancet 2020, published online), analizirano svega 9 slučajeva, rezultate istraživanja svakako treba uzeti u obzir kao vrijedno kliničko iskustvo.
U istraživanje je uključeno 9 trudnica s potvrđenom COVID-19 pneumonijom. Provedeno je serološko testiranje na SARS-CoV-2 i to uzoraka plodove vode, krvi iz pupkovine, majčinog mlijeka, kao i brisa nazofarinksa novorođenčadi, a s ciljem procjenjivanja potencijalne COVID-19 vertikalne transmisije.
Lu i suradnici (Lu R, Zhao X, Li J, et al. Lancet 2020, published on line) pojasnili su različite genomske karakteristike koronavirusa, a svojim istraživanjem i dokazali kako SARS-CoV-2 ima istu receptorsku strukturu kao i SARS-CoV-1, što bi sugeriralo da COVID-19 infekcija ima sličnu, ako ne i istu patogenezu kao i infekcija uzrokovana s virusom SARS-CoV-1. Sukladno tome, očekivani rizik vertikalne transmisije kod trudnica s dokazanom COVID-19 infekcijom trebao bi biti jednako tako malen, kao i kod trudnica sa SARS-CoV-1 infekcijom. Od iznimnog je značaja za apostrofirati kako studija Chena i suradnika nije našla dokaze koji bi potkrijepili prisustvo virusnih partikala u produktima koncepcije kao ni kod novorođenčadi. Taj rezultat istovjetan je onome Wonga i suradnika iz 2004., a u kojem ni u jedne trudnice s manifestnim SARS-om nije dokazana perinatalna SARS infekcija u novorođenčadi.
Prema izvještaju Nacionalnog povjerenstva za zdravlje Narodne Republike Kine, registrirana su do sada 2 slučaja neonatalne COVID-19 infekcije; u jednom je slučaju infekcija dokazana 17 dana poslije porođaja nakon bliskog kontakta s dvoje oboljelih (baka i službujuća sestra), a u drugom slučaju u kojem se ne može isključiti bliski kontakt, bolest je dokazana 36h nakon porođaja.
U prošlomjesečnom broju časopisa Translational Pediatrics, objavljen je iznimno zanimljiv klinički rad Zhua i suradnika u kojem prikazana serija od 10 novorođenčadi čije su majke sve imale COVID-19 pneumoniju. Klinička slika u novorođenčadi varirala je od blage do teške (dispneja,tahikardija, febrilitet, povraćanje, pneumotoraks, teška trombocitopenija do diseminirane intravaskularne koagulopatije, itd.). Do sada, jedno je novorođenče preminulo, 4 je na bolničkom liječenju, a 5 ih je dobrog općeg stanja otpušteno na kućnu njegu. Za spomenuti je da je nazofaringealni bris u svih bio negativan.
Prema svim, do sada dostupnim podacima i referiranim slučajevima, trudnice s COVID-19 infekcijom imale su manje maternalnih i neonatalnih komplikacija od onih s dokazanom SARS-CoV-1 infekcijom.
Trudnice su dio populacije, za koji držimo da su pod većim rizikom od opće populacije, zato što su prijemčljivije respiratornim patogenima, posebice ako pate od maternalnih komplikacija u trudnoći ili od neke kronične bolesti. Razloga za optimizam daju nam dosadašnja klinička iskustva, prema kojima su kliničke karakteristike COVID-19 infekcije u trudnica istovjetne odraslim osobama s COVID-19 u općoj populaciji.
Također, za sada, nema jasnih dokaza koji bi govorili u prilog vertikalne transmisije bolesti.
Međutim, preporuča se izolacija novorođenčeta majke suspektne ili pozitivne na COVID-19 tijekom 14 dana, kako bi se izbjeglo dojenje i bilo koji bliski kontakt, koji je očito i put transmisije.
Svima nam je implementacija metoda prevencije i liječenja prioritet, a osim zdravog razuma i znanja, trebaju nam adekvatni ljudski, tehnički i prostorni resursi.
(Chen H, Guo J, Wang C, et al. Clinical characteristics and intrauterine vertical transmission potential of COVID-19 infection in nine pregnant women: a retrospective review of medical reports. Lancet 2020; published online Feb 12)
doc.prim.dr.sc. Ingrid Marton, dr.med.